DESO

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SENFONİ ORKESTRASI

Şef: İbrahim Yazıcı
Solist: Ümit İşgörür
Solist: Mehmet Alp Özkazanç
Solist: Doğukan Özkan
16 Mayıs 2015 AASSM Konseri
16 Mayıs 2015 AASSM Konseri
16 Mayıs 2015 AASSM Konseri
Piyano: Gülsin Onay
Yaylı Çalgılar Kuartet Konseri
Nefesli Çalgılar Trio Konseri
16 Mayıs 2015 AASSM Konseri
16 Mayıs 2015 AASSM Konseri

Medyada DESO
Hakkımızda

Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası 2001 yılında kurulmuştur. D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü ve Konservatuvar Müdürü Prof. Şeniz Duru'nun kurumsal ve kişisel destekleriyle Konservatuvar binasında çalışmalarını sürdüren orkestramız, Kültür Bakanlığına bağlı olarak kurulan ve özel sektör senfoni ve oda orkestralarının yanı sıra, ülkemizde bir Devlet Üniversitesinin kurmuş olduğu ilk senfoni orkestrasıdır. DESO, kurulduğu günden bu yana ayda bir senfonik konser vermekte, bunun yanı sıra oda müziği etkinliklerini de sürdürmektedir. İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının, İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de kurumsal ve sanatsal anlamda desteğini alan DESO'nun müdürü Prof. Ümit İşgörür’dür.


Rektörümüzden

Prof. Dr. Mehmet Füzün

“Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.”
Mustafa Kemal Atatürk
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası altında söylenen bu sözler, müziğe dair duyguların belki de en güzel ifadesidir benim için… Devletimizin kuruluş sürecinde Türk ulusu yepyeni çağdaş değerlerle donatılırken Atatürk’ün, “Güzel sanatların hepsinde ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir” sözleri, göstermiş olduğu titizliği ifade eder. Üniversitemiz bünyesinde 2001 yılında kurulan DESO (Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası), Ülkemizdeki devlet üniversitelerinde kurulan ilk senfoni orkestrasıdır. Devlet Konservatuvarımızdan bir avuç sanat gönüllüsünün yürekten çabaları ile kurulan DESO, bugüne dek Üniversitemizin ismini başarılı konserlerle yüceltmiş, sanat dünyasının önemli değerleri arasında yerini almıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yetişen başarılı müzisyenleri sahneye taşıyan ve dünya çapında müzisyenlerin katılımıyla gerçekleşen müstesna konserlerle bugüne dek hep gurur kaynağımız olan DESO’yu kuran ve bugünlere taşıyan tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyor, başarılarını alkışlıyorum.


DESO Müdürü

Prof. Ümit İşgörür

Değerli Sanatseverler, Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası 2015-2016 Konser sezonunu gururla sunar. Bu sezon da sizlerin orkestrası olan DESO izleyicisiyle buluşuyor olmaktan son derece mutludur. Bu sezon sizlerle konserlerimizi aylık olarak paylaşacağız. Çünkü sadece o kadar paramız var. Bunu komiklik olsun diye söylemiyorum. Sadece aralık ayına yetecek kadar parayı bulduk. Ama aralık ayında gerçekleştireceğimiz konserlerimizden para kazanıp önümüzdeki aylarda huzurlarınıza güçlü programlarla geleceğiz.

Devlet sanatı kayıtsız koşulsuz destekler. Bu desteğin karşısında maddi bir beklenti içinde olmaz. Sansürcü bir tavır içine girmez. Çünkü sanat düşüncenin en estetik ve özgürce ifade edilebildiği platformdur. Sanat size madde olarak geri dönmez. Uygarlık, kültür, çok seslilik, estetik değerler olarak geri döner. Biraz zorlarsak bir nevi toplumsal eğitim gibi de bakabilirsiniz sanat’a.

Cumhuriyet tarihimizin en önemli eserlerinin başında kuşkusuz sanat kurumlarımız gelmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulan Konservatuvarlarımız, Opera ve Balelerimiz ve Tiyatrolarımız. Devletimize bağlı olarak çalışan bu kurumlar bizim gururumuz. Hepimiz bu kurumlar sayesinde var olduk. Yıllar önce DESO’yu kurarken bilim ve sanatı Dokuz Eylül çatısı altında birleştirmeyi planladık. Bilimi sanat ile süsledik. Çok sesli kültürü üniversitemize yaymaktı amacımız.

Bu yıl DESO, kadrosuna bir keman sanatçısı daha dahil etti. Üniversitemizin bu konuda bizlere verdiği desteğe minnettarız. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün DESO’nun gelişmesi konusunda kararlı tutumu bizleri gelecekle ilgili umutlandırmıştır. Yeniden nefes almamıza izin veren Sayın Rektörümüze, her işimizi kolaylaştıran, Konservatuvar Müdürümüz Sayın Prof. Şeniz Duru’ya, Müdür Yardımcısı dostlarım, Doç. Ebru Güner Canbey ve Yard. Doç. Alper Kazancıoğluna, afiş ve program tasarımlarımızı ustalıkla yapan Öğr. Gör. Sayın Orhan Melih Sel’e teknik tüm detayı jet hızıyla yapan sevgili Yüksek Okul Sekreterimiz Sayın Erbay Metin’e, görev ve sorumluluk alanında olmasa da DESO için canla başla çalışan Gönül Soğulcaklı’ya, şükranlarımızı iletiyoruz. AASSM’nin kapılarını bizler için açan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na, Sanat danışmanı Maestro İbrahim Yazıcıya, Buca Belediye Başkanı Sayın Levent Piriştina’ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bir anektotla noktalayalım;

Ünlü Kemancı Itzhak Perlman’ın konser sırasında sahnede teli kopuyor ve konser duruyor. Perlman bir süre ne yapabileceğini düşündükten sonra 3 telle konsere devam ediyor. Eser bitince tüm salon ayakta dakikalarca ustayı coşkuyla alkışlıyor. Perlman salonu susturuyor ve "Bilirsiniz, bazen de sanatçının görevidir, elinde kalanlarla daha ne kadar müzik yapabileceğini bulmak" diyor. Buradan şöyle bir çıkarım yapıyoruz. orkestramızın kaç kişi olduğunun, ne kadar parası olduğunun filan hiçbir önemi yok. Bir kişi bile kalsak inanç ve azimle bu ruhu devam ettiriyor olmamızdır. Bizim adımız DESO, Soyadımız DESO.

İyi Sezonlar…


Orkestra Sanatçılarımız

(Enstrüman ve alfabetik sıraya göre dizilmiştir)


Ayşe Ergen - Keman


Barış Kerem Bahar - Viyola


Cansu Baygün - Viyolonsel


Pelin Karayılan - Viyolonsel


Semra Aksu - Viyolonsel


İlker Akış - Kontrbas


İpek Kurteş - Flüt


Gökmen Nacaroğlu - Obua


Yonca Alpay - Klarinet


Erdoğan Turanlı - Fagot


Yardımcı Personelimiz

(Alfabetik sıraya göre dizilmiştir)


Bahar Aydın


Ruken Öztopalan


2015-2016 Sezonu Konser Tarihleri

Yeni Yıl Konseri

29 ARALIK 2015

Solistler:
Ayşe Şenoğul (Soprano)
Tolga Siner (Countertenor)
Barış Kerem Bahar (Viyola)

Yer: Buca Belediyesi Kültür Merkezi
Saat: 20.00

DESO Konseri

24 ŞUBAT 2016

Şef: İbrahim Yazıcı
Solist: Selva Erdener


Yer: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
Saat: 20.00

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri

20 NİSAN 2016

Şef: İbrahim Yazıcı
Anlatıcı: Genco Erkal

Yer: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
Saat: 20.00

İletişim Bilgilerimiz

Adres :
D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı Berkin Elvan Sok. No:2 Narlıdere - İzmir
Telefon :
+90 232 412 9409
+90 232 412 9598
+90 232 412 9599

İletişim Formu


Instagram YouTube Google+ Facebook